Dvadsiate výročie posvätenia chrámu a odpustová slávnosť

Dvadsať rokov je dlhé obdobie. Za taký čas sa v živote človeka udeje veľa. Človek, ktorý má 20 rokov, stojí na prahu života, výberu životnej cesty… Keď sa však na dvadsaťročné obdobie pozrieme v súvislosti s vekom nejakej stavby, povieme si, že to nie je veľa. Veď predsa na svete stoja stavby päťstoročné, tisícročné, ba i viac.

Náš farský kostol sa vyníma uprostred našich príbytkov už 20 rokov. My mladí si už nepamätáme, koľko obetí a úsilia to stálo našich rodičov, či starých rodičov, aby sme mohli denne prichádzať do Božieho domu na svätú omšu. Často si túto skutočnosť ani neuvedomujeme, ani nevážime.

10. septembra sme si pripomenuli 20. výročie posvätenia nášho kostola a poďakovali za tento dar pri svätých omšiach.

Pri rannej svätej omši boli prítomní predovšetkým žiaci a učitelia CZŠ. Hlavným celebrantom bol don Peter Lorenc, ktorý sa po svätej omši podelil o svoje zážitky a skúsenosti z Jakutska, kde prežil 2 mesiace. Ide o misijnú oblasť na východe Ruskej federácie. Je to krajina večného ľadu, pretože tam nikdy zem nerozmrzne hlbšie ako 2 metre. Hoci rozlohou je toto územie asi 70-krát väčšie ako Slovensko, žije tu len asi 1 milión obyvateľov. O nejaký čas sa tu don Lorenc chystá odísť na dlhšie obdobie ako misionár. Vyprosujeme mu hojnosť Božej pomoci pri tejto náročnej úlohe.

Večernú svätú omšu celebroval vdp. dekan Blažej Dibdiak. Práve pod jeho vedením prebiehala stavba nášho kostola. V homílii spomínal na roky, kedy sa kostol staval. Celá svätá omša sa niesla v duchu vďačnosti voči Bohu za tento veľký dar. A tiež nemožno nepoďakovať všetkým tým, ktorí pridali ruku k dielu a obetavo pomáhali pri výstavbe kostola svojou prácou, finančne, i modlitbami.

Kiežby sme si aj my mladí viac vážili, že Kristus prebýva uprostred našich príbytkov a často prichádzali na stretnutie s Ním.

Slávnosť Povýšenia svätého Kríža tento rok pripadla na nedeľu. Už v sobotu sme sa však mohli na odpust duchovne pripraviť sviatosťou zmierenia a podvečer svätou omšou, po ktorej nasledovala krížová cesta dedinou. V nedeľu slávnostnú svätú omšu celebroval  vdp. Jaroslav Barta, špirituál v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule. V homílii sa zameral na význam kríža v živote človeka a poukázal na Pannu Máriu, ktorá bola nielen plná bolestí, ale aj radostí a milostí. Aj my máme byť, tak ako Ona, vďační Bohu a spolu s Ním prežívať ťažké, ale i tie radostné chvíle nášho života, odovzdať sa do Božích rúk a čerpať silu pri kríži nášho Vykupiteľa.

Mgr. Zuzana Fernezová

Dátum vloženia: 20. 9. 2014 0:42
Dátum poslednej aktualizácie: 27. 11. 2018 14:53

dnes, piatok 29. 3. 2024