Farská púť do Šaštína

V roku 2014 si na Slovensku pripomíname 450. výročie od prvého zázraku, ktorý sa stal na príhovor Panny Márie v Šaštíne,a zároveň 50. výročie od potvrdenia Sedembolestnej Panny Márie za patrónku Slovenska pápežom Pavlom VI. Preto sa slovenskí biskupi rozhodli tento rok zasvätiť Sedembolestnej Panne Márii.

Aj naša farnosť sa rozhodla vzdať úctu našej patrónke a 7. júna sme sa v skorých ranných hodinách vybrali na púť do Šaštína. A bolo nás naozaj hojne – tri plné autobusy pútnikov všetkých vekových kategórií. Po dlhej ceste sme okolo 10. hodiny dorazili na miesto, kde nás už čakal Jožko Luscoň, ktorý nám v krátkosti porozprával o histórii a význame tohto pútnického miesta a spolu s pánom farárom Ľubošom nás oboznámili s ďalším programom. Keďže v tento deň sa tu konala aj púť Bratislavskej arcidiecézy, zúčastnili sme sa na slávnostnej svätej omši. Celebroval ju bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský spolu s pomocným biskupom Mons. Jozefom Haľkom a množstvom kňazov. Homíliu predniesol otec biskup Haľko. Zaznelo v nej množstvo povzbudzujúcich myšlienok o Panne Márii, jej bolestiach, jej pokore a odovzdanosti Bohu. Osobitne sa otec biskup prihovoril kňazom, rodinám, matkám a otcom, mládeži, ľuďom zhromažďujúcim sa v modlitbových spoločenstvách, animátorom, katechétom… Panna Mária je príkladom a orodovníčkou pre všetkých ľudí, nachádzajúcich sa v rozličných životných situáciách, preto sa k nej treba utiekať a nachádzať u nej posilu a útechu v každý čas.

Po svätej omši pokračoval náš súkromný program. Vybrali sme sa na ďalšie mariánske pútnické miesto – do Marianky. Ide o najstaršie pútnické miesto na Slovensku, historické záznamy siahajú až do roku 1377. Tu sme mali možnosť zotrvať v tichej modlitbe pri Panne Márii, osviežiť sa a nabrať si vodu z prameňa. Mnohí sme si tu spomenuli na Lurdy, pretože aj tu sa udiali na príhovor Panny Márie viaceré zázraky a obrátenia.

V popoludňajších hodinách sme sa presunuli pod hrad Devín a podvečer sme sa ešte prešli Bratislavou – od Bratislavského hradu k nábrežiu Dunaja. Unavení, ale spokojní a vďační sme o ôsmej večer nasadli do autobusu a vydali sa na cestu domov. Všetci sme naplnení novými zážitkami a prosíme aj naďalej o orodovanie Sedembolestnej Panny Márie.

Zuzana Fernezová

Dátum vloženia: 10. 6. 2014 0:44