Menu
Obec Sihelné
ObecSihelné

Monografia obce Sihelné

Monografia obce Sihelné

očas folklórnych slávností bola uvedená do života nová monografia obce. Obsahuje veľa nových informácií z histórie obce a je obohatená peknými fotografiami.

 Monografia obce Sihelné

Počas folklórnych slávností bola uvedená do života nová monografia obce. Obsahuje veľa nových informácií z histórie obce a je obohatená peknými fotografiami. Poprosila som   Mgr .Michala Čajku  PhD. o spätný pohľad na prácu pri tvorbe tejto jedinečnej knihy .

  1. Pán Čajka, pracovali ste na novej monografii obce Sihelné. Ako by ste charakterizovali túto prácu ?

Monografia obce Sihelné bola monografiou prvej goralskej obce, na ktorej som ako zostavovateľ a jeden z autorov pracoval. To ju robí pre mňa špecifickou a výnimočnou. Tvorba monografie je dlhodobá záležitosť, pretože samotnému zalamovaniu textov a obrázkov, grafickej úprave a tlači knihy predchádza dlhodobý výskum v rôznych oblastiach poznania. Ide o archívny výskum, výskum v teréne, rozhovory s informátormi či štúdium rôznych druhov prameňov.

  1. Kto tvoril Váš pracovný kolektív a s kým ste spolupracovali z obce ?

Kolektív autorov som ako zostavovateľ vyberal tak, aby mali príslušnú kvalifikáciu, boli skúsenými odborníkmi a dokázali zodpovedne spracovať svoju problematiku. Ich zoznam je uvedený v tiráži v knihe. Zo Sihelného som ja, ako aj moji kolegovia, mali mnohých spolupracovníkov. Jedným z nich ste boli aj Vy, pani Nováková. Nechcem nikoho vynechať, v publikácii sú všetci spolupracovníci menovite uvedení.

  1. Čo bolo najťažšie na Vašej práci ?

Veľmi zložité bolo písanie správnych tvarov priezvisk. V žiadnej inej dedine sme sa nestretli s takou rozmanitosťou písania foneticky rovnako znejúcich priezvisk. Často sme museli konzultovať presný tvar priezviska obyvateľov, o ktorých sa v knihe píše.

  1. Čo myslíte, čo sa Vám vydarilo najviac ?

Aj keď odpoveď na túto otázku by som radšej prenechal na čitateľov, osobne som spokojný s  autorskými kresbami dokumentujúcimi ľudovú architektúru, ale aj s fotografiami vytvorenými špeciálne pre potreby monografie, ktoré svedčia o prekrásnom prírodnom prostredí, v ktorom sa Sihelné nachádza.

  1. Zažili ste pri tejto práci niečo zaujímavé alebo vtipné s čím by ste sa chceli podeliť s nami, občanmi Sihelného ?

Rád spomínam na prechádzku po Pilsku s pánom Petrom Staníkom, kde sme, okrem iného, hľadali jedno jazierko, aby sme jeho fotografie mohli do knihy dať. Bol to veľmi silný zážitok. Aj keď Pilsko priamo do katastra obce nepatrí, je s dedinou bytostne prepojené, tak sme mu venovali náležitú pozornosť.

  1. Čo by ste odkázali nám, ako používateľom novej monografie ?

V knihe je sústredených množstvo nových a verím, že aj zaujímavých informácií o dejinách, prírodnom prostredí, duchovnom dedičstve Sihelného a jeho chotára. Budem veľmi rád, keď sa kniha nielenže dostane do domácich knižníc, ale bude aj čítaná obyvateľmi obce. A dúfam, že po jej prečítaní bude väčšina čitateľov s našou prácou spokojná.

Ďakujem za Váš čas a prajem Vám , aby sa Vám darilo vo Vašom pracovnom, ale i súkromnom živote.

Ľ. Nováková

 

 

Dátum vloženia: 2. 8. 2023 19:48
Dátum poslednej aktualizácie: 13. 9. 2023 12:54

Turista

Kontakt

Obecný úrad Sihelné
Sihelné 217, 029 46

Telefón: 043/55 94236
Fax: 043/55 94216
E-mail: ousihelne@orava.sk
Web: www.obecsihelne.sk

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Aktuálne počasie

dnes, piatok 24. 5. 2024
mierny dážď 19 °C 10 °C
mierny dážď, slabý južný vietor
vietorJ, 1.71m/s
tlak1019hPa
vlhkosť84%
zrážky7.74mm

Natur-pack

Natur pack

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:1
DNES:168
TÝŽDEŇ:1052
CELKOM:670731