Národný týždeň manželstva 2021

Národný týždeň manželstva 2021 1

V súvislosti s NTM som čítala jeden veľmi pekný a poučný článok. Spomína sa v ňom chorvátska tradícia, z ktorej si môže vziať poučenie každé manželstvo, ale i každý jednotlivec.

Tradícia spočíva v tom, že keď sa snúbenci pripravujú na manželstvo, kňaz im hovorí, že našli vzájomne svoj kríž. Áno, kríž! Kríž, ktorý treba milovať, niesť; kríž, ktorý sa nemá vyhodiť, ale treba si ho vážiť, pretože kríž predstavuje najväčšiu lásku a je pokladom domova.

Traduje sa, že v meste Široki Brijeg v Hercegovine nebol medzi 13000 obyvateľmi zaznamenaný ani jeden rozvod, ani jedna rodina sa nerozpadla. Keďže tu ľudia dlhé roky trpeli pod nátlakom Turkov, neskôr komunistov, ich kresťanská viera bola vždy ohrozovaná. Z vlastnej skúsenosti vedeli, že spása prichádza cez Kristov kríž. Preto nerozlučne spojili manželstvo, ktoré prináša ľudský život, s Kristovým krížom, ktorý prináša božský život.

Tak ako u nás, aj tam si snúbenci do kostola na sobáš prinesú krížik. Kňaz ho požehná a pri výmene sľubov nevesta položí svoju pravú ruku na kríž, ženích položí svoju ruku na nevestinu. Takto sú obe ruky spojené na kríži. Kňaz im zakryje ruky svojou štólou, keď vyhlasujú svoje sľuby o vernosti podľa obradov Cirkvi – byť si vzájomne verní v radosti i v smútku, v zdraví i v chorobe, až kým ich smrť nerozdelí. Potom pobozkajú kríž, Krista, zdroj lásky. Ak by jeden z nich opustil druhého, opustil by Krista na kríži. A ak opustia Jeho, čo im ostane? Stratili by všetko, zdroj života, nádej a šťastie , pretože opustili Ježiša. Po obrade si novomanželia donesú kríž domov a dajú mu čestné miesto vo svojom dome. Stáva sa ústredným bodom rodinnej modlitby. Všetky problémy, konflikty riešia pod krížom, predkladajú ich Ukrižovanému. Nechodia sa žalovať a radiť s právnikmi, psychológmi, veštcami, ale všetko riešia priamo s Kristom. Kľaknú si pod kríž a tam plačú a vylievajú svoje srdcia, kým si nevymenia svoje odpustenie. Nejdú spať s ťažkým srdcom, pretože sa zverili Ježišovi, Jedinému, ktorý má moc zachrániť.

Manželia učia svoje deti každý deň bozkávať kríž a ďakovať Ježišovi. Bez toho nejdú spať. Ježiš je Priateľom rodín, rešpektovaný, vážený a prijímaný. Vedia, že On ich drží na rukách a že sa nemajú čoho báť, lebo ich obavy sa rozplynú pri bozku s ich Božským Pánom.

(Zdroj: St. Joan of Arc, FSSP, Facebook, Tradičná katolícka ženskosť)

Témou tohtoročného Národného týždňa manželstva je bezpečnosť v manželstve, ktorú treba ukotviť na štyroch pilieroch – ZÁVÄZOK – PRIJATIE – PRIATEĽSTVO – ODPUSTENIE.  Tieto 4 piliere majú svoj základ na Kristovi, na Jeho kríži, ktorý si aj naši novomanželia prinášajú zo sobáša domov. Verím, že mnohí ho máme na čestnom mieste a zverujeme mu svoje každodenné radosti i trápenia. Keď bude Kristus na čestnom mieste v každom manželstve, manželstvo bude bezpečné a túto bezpečnosť nenaruší KRITIKA, EGOIZMUS, NEÚCTA a NUDA. Postavme preto naše manželstvá na našej najväčšej opore a bezpečnosti, na Kristovi. Pretože: „Láska je krásna, keď sa na nej zúčastňujú traja – JEŽIŠ a tí dvaja.“

Keďže u nás v obci sa v rámci tohtoročného NTM hľadá najdlhšie žijúce manželstvo, uvažujem a rozmýšľam, koho by som spomenula. Moji starí rodičia už nežijú, môj oco tiež už nie, preto rozmýšľam nad niekým z okolia.

Asi to nie sú najdlhšie žijúce páry v našej dedine, ale ako prví ma napadli manželia Margita a Pavol Fernezovci a Mária a Ignác Vronkovci, ktorí už oslávili zlaté svadby. Sú to susedia, v blízkosti ktorých som vyrastala. Viem, že nikdy nevidíme „za dvere domácnosti druhých“, určite všade prídu i ťažkosti, ale tieto dva páry ma vždy inšpirovali tým, ako vždy všetko robili spolu.  Či na poli alebo pri dome, vždy spolu. Vždy kráčali a kráčajú životom spolu. Hoci im už zdravie neslúži ako v mladosti, aj teraz, čo môžu, robia spolu. Strýko Paľo žije dlhé roky bez ruky, no vždy som obdivovala jeho pracovitosť, snahu a obratnosť, ktorou vynikal i bez ruky. Ujo Ignác ma zas fascinoval svojou láskou ku koňom.

Viackrát sa mi stalo, keď som prišla na návštevu k strýkovcom, že som ich našla pri spoločnej modlitbe. Toto mi utkvelo v pamäti a je mi príkladom. Pretože spoločná modlitba je veľmi potrebná v každom vzťahu. Ako hovorí svätý otec František: „Na manželskej ceste je vždy dôležitá a nevyhnutná modlitba. On za ňu. Ona za neho. A obaja spolu.“

Mgr. Anna Romaňáková

V našej obci sa našli  manželské páry, ktoré dokázali spolu žiť dlhé roky a sú pre nás všetkých krásnym vzorom. Ďakujeme ich príbuzným, že nám dali inšpiráciu, aby sme nebáli zvládať všetky nástrahy života, ktoré prežíva každý z nás.

,,Čo Boh spojil , človek nech nerozlučuje.

,,Čo Boh spojil , človek nech nerozlučuje." A tak sa aj stálo 21.08.1954 si svoje Áno povedali manželia Alojz a Terézia Vnenčákovci .

Ako v každom manželstvo sú dní aj krajšie a horšie, aj oni si prešli touto cestou. Spolu vo viere a láske vychovali 6 detí . A tento rok s ními oslávime krásne výročie 67 rokov manželstva

Tento rok naši starí rodicia Mária a Karol Jagelka oslavavili krásne 61. vyrocie svadby.

Do aktivity sa zapojili aj žiaci základnej školy, za čo im ďakujeme.

Dátum vloženia: 24. 2. 2021 18:36
Dátum poslednej aktualizácie: 24. 2. 2021 19:16

dnes, piatok 29. 3. 2024
dážď so snehom 12 °C 2 °C