Sv. Hubert, oroduj za nás!

Tohtoročná, slnkom zaliata, prvá septembrová nedeľa  - 01. 09. 2019, sa stala tradičným dátumom organizovania akcie Obecným poľovníckym združením, venovanej úcte svojmu patrónovi Sv. Hubertovi.

Tohtoročná, slnkom zaliata, prvá septembrová nedeľa  - 01. 09. 2019, sa stala tradičným dátumom organizovania akcie Obecným poľovníckym združením, venovanej úcte svojmu patrónovi Sv. Hubertovi.

Všetci sympatizanti poľovníctva a prírody, ktorí  prijali ich pozvanie a prišli na príjemné miesto k tabuli Sv. Huberta ,,za dedinou" obklopení našou prekrásnou sihelnianskou prírodou, kde sme mohli vnímať samých seba ako jej súčasť, sme dôstojne svätou omšou oslávili nášho Stvoriteľa a poďakovali za všetky jeho dary, ktoré nám so štedrosťou cez prírodu ponúka. Za zvukov trubačov poľovníckych fanfár s pokorou a úctou, ktorá všetkým darom prináleží, sprievod poľovníkov odovzdal dary - uloveného srnca, lesné plody, ryby, byliny, chlieb a víno. Po povzbudivých slovách duchovného otca sme všetci ďakovali za dar života, zdravia a za všetky možnosti úžitku a oddychu, ktoré nám príroda ponúka. Osobná účasť závisí od vzťahu jednotlivcov k tradíciám a od toho,  ako si poľovníctvo a samotnú prírodu vážime.

Podľa tradície ,,jagerských regúl" sv. Huberta sme mohli všetci prijať pozvanie na výborný poľovnícky guláš, chladné občerstvenie, ako aj chutné sladké dobroty, o ktoré sa postarali manželky, ,,nežnejšie polovičky" , poľovníkov. Atmosféru akcie využili organizátori na poďakovanie a zablahoželanie dlhoročnému členovi, poľovníkovi a jednému zo zakladateľov PZ Sihelné,  p. Jozefovi Bjelákovi,  k jeho významnému životnému jubileu -  80 rokov. Poľovníci zdôraznili, že táto krásna záľuba si vyžaduje úprimnú lásku k prírode, veľa času, odriekania z pohodlia domova, fyzickú kondíciu a samozrejme nemalé finančné investície, ale na druhej strane odmenou im je pobyt v prírode, relax, stretávanie s priateľmi na brigádach aj na poľovačkách, rozprávanie zážitkov.

NIEČO O POĽOVNÍCKEJ ETIKE

Poľovnícka etika zahŕňa písané i nepísané pravidlá, zvyky a obyčaje, ktoré síce nemusíme, ale chceme dodržiavať. Podľa etického kódexu -  Poľovník je predovšetkým ochranca zveri, ktorý dodržiava predpisy a čas lovu, puškou zasahuje vždy uvážene, loví čo najhumánnejším spôsobom, aby zver netrpela. Strieľa len na vzdialenosť primeranú oku, situácií. Dbá na bezpečnosť iných i vlastnú. Neloví zajaca na ležisku, pernatú zver na zemi ani vo vode. Poranenú zver sa snaží čo najskôr bezpečne dohľadať. Vzdá potrebnú úctu ulovenej zveri. Poľovník sa má vyznačovať sebadisciplínou, skromnosťou a pokorou. Patríme k tým, ktorí pre ďalšie generácie chránia a zveľaďujú, čo nám predkovia zanechali. Prostredie, v ktorom žijeme my a naša zver sa prudko mení, ale žiaľ k horšiemu. Poľovnícke tradície sú neodmysliteľnou súčasťou našej národnej kultúry. Naše PZ sa snaží dodržiavať chovateľské zásady a tradície, ku ktorým patrí, že zver sa loví výberovo, čo treba chrániť , to chránime. Dáme si záležať na výradoch zveri, preukázaní poslednej úcty, pasovaní za lovcov, na poľovníckych signáloch a podobne. K tomu je potrebná spolupráca všetkých členov a čakateľov PZ.

Podľa zákona č. 225 je ,,Poľovníctvo hospodárska a kultúrna hodnota. Je odvetvím poľnohospodárskej a lesnej prvovýroby, ktoré zámernou hospodárskou činnosťou sleduje riadny chov, ochranu a lov zveri, ako aj hospodárske zhodnotenie ulovenej zveri.“ Zjednodušene poľovníctvo vieme nahradiť slovami - chov, ochrana, selekcia, tradícia, ale aj priateľstvo, zážitok, jednota a úcta.

Oceňme  prácu organizátorov z radov poľovníkov a pokračujme v tomto trende .

LOVU A LESU ZDAR !

Anton Chudiak (osvetár PZ Sihelné)

Dátum vloženia: 6. 9. 2019 19:21
Dátum poslednej aktualizácie: 8. 9. 2019 19:24